WYSZUKIWANIE
Your address will show here +12 34 56 78

Postęp, wzrost gospodarczy w Tarnowie

Postęp, wzrost gospodarczy w Tarnowie

O jakich rodzajach urlopu mówi Kodeks pracy? Otóż możemy wyróżnić:


 1. Urlop wypoczynkowy – służy temu, by zrelaksować się i nabrać sił.
 2. Urlop macierzyński i tacierzyński – jest udzielany świeżo upieczonym rodzicom.
 3. Urlop rodzicielski – związany z wychowaniem dziecka.
 4. Urlop bezpłatny – jest udzielany na wniosek pracownika. Szef nie może wysłać podwładnego na taki urlop wbrew jego woli.
 5. Urlop okolicznościowy – przysługuje w związku z wyjątkowymi wydarzeniami takimi jak np. ślub pracownika lub śmierć członka rodziny.
 6. Urlop zdrowotny – najczęściej korzystają z niego nauczyciele, prokuratorzy oraz inspektorzy pracy.

Urlop wypoczynkowy – wymiar


To, w jakim wymiarze przysługuje Ci urlop wypoczynkowy, jest uzależnione przede wszystkim od stażu pracy. Osoby, których praktyka zawodowa nie przekracza 10 lat, mają 20 dni urlopu, a pracownikom z co najmniej 10-letnim stażem przysługuje 26 dni roboczych. Spośród tej puli, zatrudniony ma też do dyspozycji 4 dni tzw. urlopu na żądanie. Pamiętaj, że każdego pracownika obowiązuje 14-dniowy nieprzerwany urlop wypoczynkowy.


Urlop bezpłatny


Bywa traktowany jako zawieszenie współpracy. Co ciekawe, tego rodzaju urlop nie ma limitu – oznacza to, że może trwać nawet kilka miesięcy lub lat. Z drugiej strony, nie zapominaj, że pracodawca nie musi wyrazić zgody na to, abyś korzystał z tego typu dni wolnych. Ponadto, jeśli urlop trwa dłużej niż 3 miesiące, to przełożony może taki urlop odwołać bez wskazania przyczyny.

Osoby, które wnioskują o ten rodzaj urlopu, najczęściej pragną poświęcić się innym projektom lub wyruszyć w dalekie podróże.


Urlop okolicznościowy


W przypadku, gdy pracownikowi urodzi się dziecko, ten zyskuje dodatkowe 2 dni urlopu. Do wolnego uprawnia też ślub oraz śmierć małżonka. Z jednego wolnego dnia można skorzystać w przypadku ślubu dziecka lub śmierci np. siostry.

Zasady dotyczące naliczania dni urlopowych powinien znać każdy pracownik. Prawo do dwutygodniowego wypoczynku przysługuje wszystkim zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. W wielu przypadkach etatowcy zaczynają szukać nowej pracy w Tarnowie, gdyż są rozczarowani postawą szefa – niestety w obszarze udzielania urlopów zdarza się sporo nadużyć ze strony pracodawcy. Niektórzy z nich oczekują niemalże 24-godzinnej dyspozycyjności, zapominając o tym, że efektywny pracownik, to przede wszystkim ten wypoczęty.
1

Postęp, wzrost gospodarczy w Tarnowie

Studia wyższe


Większość maturzystów myśli o tym, by dostać się na wymarzone studia. Kierunki, które mają do wyboru mieszkańcy Tarnowa zainteresowani podjęciem nauki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, to m.in. filologia polska i romańska, matematyka, chemia, ekonomia, administracja, pielęgniarstwo, fizjoterapia, informatyka, grafika czy pedagogika. Kształcenie można rozpocząć na studiach I stopnia, a kontynuować na studiach II stopnia lub na „podyplomówce”. Ciekawe kierunki studiów podyplomowych to np. język francuski biznesu, żywienie w sporcie, zarządzanie zasobami ludzkimi czy marketing oświatowy. Poza PWSZ w Tarnowie działają również uczelnie prywatne, których oferta edukacyjna obejmuje m.in. psychologię, kosmetologię, zarządzanie marketingiem internetowym, a nawet teologię.

Szkoła policealna

Jakie zawody można zdobyć w ramach nauki w szkołach policealnych? Wybór kierunków jest naprawdę imponujący. Mieszkańcy Tarnowa mogą wykształcić się np. na asystenta osoby niepełnosprawnej, florystę, opiekuna medycznego osoby starszej, technika archiwistę, technika sterylizacji, technika administracji czy kosmetyczkę. Ciekawą opcją jest również nauka w medycznej szkole policealnej, która umożliwia m.in. zdobycie tytułu higienistki stomatologicznej.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe

Dzięki tej opcji możesz zostać np. informatykiem, logistykiem, mechanikiem, spedytorem, elektrykiem, kucharzem, krawcem, technikiem weterynarii czy hotelarstwa. Zdobycie uprawnień do wykonywania tego typu zawodów to nie tylko szansa na lepszą pracę w Tarnowie, ale też poza granicami kraju.

Co zamiast kontynuacji nauki…?

 1. Młodzież czasem nie wie, co chce robić w życiu. Jeśli jesteś niezdecydowany, to możesz zrobić sobie rok przerwy, który poświęcisz np. na praktyki, staż lub podróże.
 2. Aby znaleźć idealny dla siebie zawód, bierz pod uwagę nie tylko swoje zainteresowania, ale przede wszystkim prognozy specjalistów ds. HR – możesz zajrzeć np. do Barometru zawodów i sprawdzić, które profesje należą do nadwyżkowych, a które dają gwarancję zatrudnienia. Zdobywanie doświadczenia jest bardzo istotne i nie warto odkładać wejścia na rynek pracy w Tarnowie.
 3. Alternatywą dla studiowania zawsze pozostaje też prowadzenie własnej firmy.
2

Postęp, wzrost gospodarczy w Tarnowie

Czasy, w których ludzie wiązali się na 30 czy nawet 40 lat z jednym zakładem pracy minęły już bezpowrotnie. Dzisiaj osoby, które nie chcą stać w miejscu, a rozwój i wzrost wynagrodzeń ma dla nich znaczenie, o wiele częściej zmieniają pracodawcę.

Jakie sygnały ewidentnie wskazują na to, że warto się przebranżowić?

 1. Po pierwsze, jesteś już przekonany o tym, że w dotychczasowym miejscu zatrudnienia na pewno więcej nie osiągniesz. Szef nie chce Ci dać podwyżki czy wysłać na szkolenie? Być może warto pomyśleć o nowych wyzwaniach, ale w innej firmie.
 2. Kolejnym czynnikiem, który blokuje rozwój jest rutyna. Od kilku lub kilkunastu lat wykonujesz te same obowiązki? Każdy dzień wygląda tak samo, a praca w Tarnowie strasznie Cię nudzi? Przeglądaj nowe oferty!
 3. Przebranżowienie się ma sens także wtedy, gdy myślisz o wyższych zarobkach, a na obecnym stanowisku nie ma szans na lepsze pieniądze.
 4. Na podniesienie lub zmianę kwalifikacji często decydują się również pracownicy, którzy mają poczucie, że nie wykorzystują swojego potencjału, marnują talenty.
 5. Dobrym argumentem są wyższe zarobki, ale nie tylko. Wiele osób postanawia szukać nowej pracy w Tarnowie, ponieważ zależy im na spokojnej atmosferze, braku kontaktu z klientem itp. warunkach.
 6. Zapisanie się na kurs czy studia często wynika również z chęci realizowania pasji i zainteresowań. A czy Tobie wykonywanie obowiązków służbowych sprawia przyjemność?

Czy nie jest za późno…?

Całkowita zmiana planów zawodowych bywa dla wielu osób czymś bardzo szalonym. Niektórzy są zdania, że po 30. lub 40. nie warto się przebranżawiać. Jest to oczywiste, że najłatwiej jest młodym, którzy mają niewiele zobowiązań, a zwłaszcza finansowych. Przebranżowienie się może oznaczać na początku słabsze płace, ponieważ trzeba zacząć od stanowiska np. młodszego specjalisty.

Kiedy duża zmiana może się opłacić?

 1. Jeśli wybierzesz naprawdę przyszłościowy zawód i masz predyspozycje do wykonywania tej profesji. Dlatego niezbędny jest dobry research i znajomość trendów rynku pracy.
 2. W weryfikacji planów pomocne są praktyki, wolontariat oraz staże. Taka forma zatrudnienia umożliwia przetestowanie zawodu i nawiązanie znajomości branżowych.
0

Postęp, wzrost gospodarczy w Tarnowie

Wśród starszych pracowników często pokutuje przekonanie, że stała, spokojna praca, to szczyt marzeń. Z kolei przedstawiciele młodszego pokolenia twierdzą, że najważniejszy jest dla nich rozwój. Zwykle przedsiębiorcy zamieszczają informacje o możliwościach rozwoju w ofercie pracy.

Zastanawiacie się, w jakich formach taka obietnica może zostać zrealizowana?

 1. Pracodawca może zorganizować szkolenie wewnętrzne lub skierować pracownika na szkolenie zewnętrzne.
 2. Często zdarza się, że w ramach świadczeń pozapłacowych firma zapewnia pracownikom możliwość nauki języków obcych z lektorem.
 3. Jeśli szefowi zależy na zatrzymaniu podwładnego, to nie będzie się wahał w sprawie pokrycia kosztów drogiego kursu lub studiów podyplomowych.
 4. Niektóre oferty pracy w Tarnowie zawierają wzmiankę o „przejrzystej ścieżce kariery”. Bez wątpienia informacja na temat wymagań, jakie trzeba spełnić, by awansować, jest bardzo ważna dla ambitnych kandydatów. Na etapie rekrutacji na pewno nie zaszkodzi wspomnieć o tym, jak wygląda struktura organizacyjna firmy, a także spytać ile lat średnio pracują tu etatowcy itp.
 5. Rozwojowi sprzyjają również konsultacje z mentorem, a także kontakt z doświadczonymi pracownikami.
 6. Podnoszenie kwalifikacji może odbywać się także z udziałem urzędów pracy lub w formie e-learningu.

Czemu uważać na obietnice pracodawcy?

Nie ulega wątpliwości, że rozwój jest bardzo ważny. Dzięki niemu można poczuć się spełnionym, a praca w Tarnowie nigdy nam się nie znudzi. Pamiętajmy, że kwestie, takie jak dofinansowanie kursów czy szkoleń, jak najbardziej warto poruszać już na etapie rekrutacji. W końcu dobrze wiedzieć, czy praca, o którą się staramy, okaże się perspektywiczna.

 

W niektórych przypadkach, gdy z pracodawcą idzie zbyt gładko, warto zastanowić się nad tym, czy firma nie szykuje dla nas umowy lojalnościowej. Przedsiębiorcy, którzy zainwestowali wiele środków w szkolenie pracowników, zwykle chcą ich zatrzymać na dłużej, a „lojalka” to sposób na zabezpieczenie się. W końcu bez tego pracownik może odbyć kursy, zdobyć doświadczenie i szybko przenieść się do konkurencji.

0

Postęp, wzrost gospodarczy w Tarnowie

Większość osób, które nie chcą stać w miejscu, z czasem zaczyna przeglądać aktualne oferty pracy w Tarnowie. Oczywiście brak możliwości rozwoju i rutyna na dotychczasowym stanowisku nie wróżą nic dobrego, ale nie warto pochopnie zmieniać miejsca zatrudnienia. Poniższe wskazówki pomogą w rozważaniach dotyczących przyjęcia bądź odrzucenia propozycji pracy.

Kiepskie lub niejasne warunki zatrudnienia

Osoby, które od dłuższego czasu borykają się z problemem bezrobocia, czasem mogą się wydawać zdesperowane. Zawsze powinniśmy dokładnie dopytywać o warunki pracy. To bardzo istotne, w jaki sposób będzie naliczana premia, czy pracodawca oczekuje gotowości do podroży służbowych itd. Jeśli potencjalny szef niechętnie udziela tego typu informacji przed podpisaniem umowy, to powinno wzbudzić czujność kandydatów.

Obniżenie oczekiwań finansowych wydaje się uzasadnione, jedynie w przypadku osób, które chcą się przekwalifikować, a w wymarzonej branży mają zerowe doświadczenie. Wiadomo, że od czegoś trzeba zacząć.

Słaby dojazd

Szukając pracy w Tarnowie, musimy też brać pod uwagę kwestię dojazdu – kiepskie połączenia to przyczyna częstych spóźnień, a pokonywanie dużych odległości oznacza spore koszty i zmęczenie pracownika.

Nowa praca jest zbyt wymagająca lub za łatwa

Nie jest dobrze cofać się w rozwoju, a zbyt łatwa praca, nawet za dobre pieniądze, bardzo szybko nam się znudzi. Nie warto też podejmować się zatrudnienia, jeśli mamy pewność, że mimo udanej rekrutacji, naprawdę brakuje nam wiedzy i kompetencji, by być ekspertem w danej dziedzinie.

Zła reputacja firmy

Jeśli otrzymamy już zaproszenie na rozmowę o pracę w Tarnowie, to siłą rzeczy szukamy informacji na temat rekrutującej firmy. Warto sprawdzać opinie o pracodawcach, ale do tego rodzaju tematów trzeba podchodzić z dużą dozą sceptycyzmu. Negatywne komentarze w internecie mogą być dziełem konkurencji lub byłych pracowników, którzy nie podołali swoim obowiązkom. Jeżeli jednak znajdujemy informacje o poważnych naruszeniach prawa pracy w danej firmie, to postarajmy się je zweryfikować.
0

Postęp, wzrost gospodarczy w Tarnowie

Nowoczesne firmy, a zwłaszcza międzynarodowe korporacje, zapewniają swoim pracownikom szereg świadczeń pozapłacowych, do których często zaliczają się szkolenia oraz kursy językowe. Z badań wynika, że niestety wielu właścicieli małych i średnich przedsiębiorstw podchodzi sceptycznie do finansowania kosztownych szkoleń swoim pracownikom. Niektórzy są zdania, że nie opłaca się inwestować energii ani środków finansowych na podnoszenie kwalifikacji zatrudnionych osób, ponieważ zdobytą wiedzę mogą chcieć wykorzystać u konkurencji.

Oczywiście tarnowscy pracodawcy nie powinni żałować pieniędzy na szkolenia, ponieważ może to przysłużyć się zwiększeniu efektywności i samodzielności pracowników. Kadra, która ma aktualną wiedzę branżową z pewnością w kontaktach z klientami, uchodzi za bardziej profesjonalną.

Eksperci zauważyli też, że szkolenia pracowników przyczyniają się do zwiększenia ich zaangażowania w wykonywanie obowiązków i podniesienia poziomu lojalności w stosunku do pracodawcy. Dzisiaj możemy już mówić o rynku pracownika, a pracodawcy z Tarnowa muszą mierzyć się z fluktuacją kadr, gdyż specjaliści nie zastanawiają się długo nad zmianą miejsca zatrudnienia po otrzymaniu lepszej propozycji.

Warto pamiętać też, że szkolenia grupowe czy wyjazdy integracyjne, w których uczestniczą zarówno pracownicy niższego szczebla, jak i menedżerowie, zbliżają do siebie ludzi. Tego typu okazje sprzyjają bliższemu poznaniu się, a w dłuższej perspektywie poprawiają komunikację w firmie. Dobrze wyszkolone kadry pracują na pozytywny wizerunek firmy. Poza tym pracownik, który ma szansę rozwoju, czuje się bardziej zmotywowany i doceniony.

W obecnych czasach wielu kandydatów do pracy w Tarnowie zwraca uwagę na to, co pracodawca ma do zaoferowania poza płacą zasadniczą. Osoby, którym zależy na rozwoju w danej branży, doceniają takie kwestie jak dofinansowanie szkoleń czy studiów podyplomowych. Ponadto benefity w postaci nauki języków obcych też cieszą się sporym zainteresowaniem, a pracodawca wie, że inwestuje w umiejętności, które rzeczywiście są przydatne na danym stanowisku. Ponadto szef finansujący podnoszenie kwalifikacji pracowników, powinien wiedzieć, że szkolenia czy seminaria należy wybierać rozważnie – tematyka i program szkolenia powinien być dostosowany do potrzeb oraz umiejętności pracownika, a przede wszystkim do celów biznesowych firmy.
0

Postęp, wzrost gospodarczy w Tarnowie

Jeśli jesteś osobą zarejestrowaną w Powiatowym Urzędzie Pracy jako poszukująca pracy, musisz koniecznie poznać swoje obowiązki. Niektórym wydaje się, że rejestrując się, zyskujemy tylko prawa, a prawda jest taka, że mamy wtedy także obowiązki, z których musimy wywiązać się wobec PUP.

Do twoich obowiązków należy przede wszystkim:

 • raz na 90 dni zgłosić się do PUP w celu potwierdzenia, że jesteś nadal osobą zainteresowaną pomocą określoną według ustawy;
 • w razie wystąpienia zmian w karcie rejestracyjnej i oświadczeniach, masz 7 dni na powiadomienie urzędu o tym fakcie;
 • musisz stawiać się w urzędzie w wyznaczonym terminie, w razie niestawienia się musisz podać przyczynę w ciągu 7 dni;
 • musisz podjąć indywidualny plan działania, jeśli zostanie ci taki zaproponowany.

Jako osoba poszukująca pracy masz prawo skorzystać z usług rynku pracy za pośrednictwem PUP. Do tych usług należą: pośrednictwo pracy, poradnictwo zawodowe, porady indywidualne oraz porady grupowe.

Pośrednictwo pracy to indywidualne wsparcie pośrednika, targi pracy, giełdy pracy, które umożliwiają kontakt z kandydatem do pracy za pośrednictwem pośrednika właśnie. Poradnictwo zawodowe może być prowadzone w formie indywidualnej oraz grupowej. Indywidualne poradnictwo to bezpośredni kontakt z doradcą zawodowym, który wspomaga proces podejmowania decyzji zawodowej przez osobę poszukującą pracy. Z kolei porady grupowe prowadzone są przez doradcę zawodowego. Podczas zajęć, które prowadzi doradca, uczestnicy mają możliwość rozwijać umiejętności, przydatne w planowaniu kariery zawodowej oraz dokonywaniu samooceny.

Mając status osoby poszukującej pracy, możesz skorzystać z usług szkoleniowych, ubiegać się o refundację kosztów egzaminów, które zagwarantują ci uzyskanie świadectwa, dyplomu, zaświadczenia, uprawnień, bądź tytułów zawodowych, a także kosztów uzyskania licencji, które notabene są niezbędne do podjęcia pracy w określonym zawodzie. Możesz także starać się o pożyczkę na pokrycie kosztów szkolenia, które podejmujesz w celu nawiązania stosunku pracy z pracodawcą lub także ubiegać się o pulę środków finansowych z Funduszu Pracy na pokrycie kosztów studiów podyplomowych.

Jednak, aby móc skorzystać z tych przywilejów, musisz oprócz statusu osoby poszukującej pracy być:

 • w okresie wypowiedzenia stosunku pracy lub służbowego z przyczyn niezależnych od ciebie (np. z przyczyn zakładu pracy);
 • zatrudniony u pracodawcy, wobec którego ogłoszono upadłość lub obecnie znajduje się w stanie likwidacji;
 • osobą otrzymującą świadczenie socjalne, które przysługuje na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny;
 • osobą uczestniczącą w zajęciach centrum integracji społecznej lub też programie integracji, który określony jest w przepisach o pomocy społecznej;
 • żołnierzem rezerwy;
 • osobą pobierającą rentę szkoleniową:
 • osobą pobierającą świadczenie szkoleniowe;
 • osobą podlegającą ubezpieczeniu społecznemu rolników w pełnym zakresie tzn. na podstawie przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników jako domownik lub małżonek rolnika, jeśli masz w zamiarze podjąć zatrudnienie, bądź też inną pracę zarobkową, bądź działalność gospodarczą poza rolnictwem;
 • pracownikiem lub przedsiębiorcą powyżej 45 roku i chcesz się nadal rozwijać zawodowo;
 • cudzoziemcem, który posiada zezwolenie na pobyt czasowy, bądź wizę, która została wydana w celu wykonywania pracy na terenie Polski.

Jeżeli podejmujesz szkolenia lub studia podyplomowe w ramach pomocy udzielanej przez Powiatowy Urząd Pracy, nie będzie przysługiwało ci stypendium. Jednak jako osoba poszukująca pracy możesz otrzymać zwrot kosztów przejazdu na badania lekarskie bądź psychologiczne, a także zwrot za powrót do miejsca zamieszkania, o ile na te badania otrzymano skierowanie wydane przez PUP i osoba poszukująca pracy musi na nie dojechać.

Możesz także jako osoba poszukująca pracy, odbyć przygotowania zawodowe dorosłych, które nada ci umiejętności i kwalifikacje zawodowe, które zostaną potwierdzone przez świadectwo lub zaświadczenie. Powyższe korzyści możesz otrzymać, jeśli:

 • otrzymujesz świadczenie socjalne przysługujące na urlopie górniczym lub górniczy zasiłek socjalny, określone w odrębnych przepisach,
 • uczestniczysz w zajęciach centrum integracji społecznej lub indywidualnym programie integracji, o którym mowa w przepisach o pomocy społecznej,
 • jesteś żołnierzem rezerwy,
 • pobierasz rentę szkoleniową,
 • pobierasz świadczenie szkoleniowe.
0

Postęp, wzrost gospodarczy w Tarnowie, Wiadomości z Tarnowa

Kreatywność to zdecydowanie domena mieszkańców Tarnowa. Pod hasłem kreatywności właśnie organizowane są w mieście inicjatywy twórcze dla określonych grup. Spotkania przeznaczone są przede wszystkim dla ludzi kultury, dziennikarzy, twórców, menedżerów oraz przedsiębiorców.

Spotkania naukowe

Przedsięwzięcie w formie wykładów, prelekcji i konferencji to rodzaj spotkań różnorodnych ludzi z ciekawych branż. Inicjatywa ma służyć zarówno wymianie kontaktów, jak i poznaniu praktyk biznesowych, niekiedy nawet konkurencji. Wszystko z przymrużeniem oka, ale jak najbardziej poważnie. Głównym celem jest nauka na błędach, dzielenie się trudnymi doświadczeniami z pracy zawodowej i zakamarków prowadzenia własnego biznesu. Zdecydowanie warto brać udział w tego typu wydarzeniach. Mogą one okazać się pomocne w prowadzeniu własnego biznesu lub w pracy codziennej. Pozwolą być może uniknąć nieciekawych lub stresujących sytuacji oraz wyciągnąć wnioski z cudzych porażek.

Nadzieje

Niektórzy pesymiści stwierdzą, że po co to komu. Przecież w Tarnowie nie opłaca się być kreatywną osobą. O pracę ciężko, a i tak nikt potencjału nie doceni. Po co więc? Chociażby po to, żeby coś zmienić w mieście. Jeśli część ludzi reprezentuje podejście maruderów „nic się nie dzieje”, „nic się nie zmienia”, „jest tylko gorzej” – to rzeczywiście nic się nie zmieni. Jednak w ludziach kreatywnych jest właśnie siła, która może zadecydować o przyszłych losach Tarnowa. To właśnie oni mogą stworzyć nowe miejsca pracy i zatrzymać tych wszystkich ambitnych ludzi wyjeżdżających do pracy do Krakowa. W nich siła i nadzieja na to, aby Tarnów mógł stać się drugim Krakowem nie tylko w dziedzinie turystyki, ale także rynku pracy.

Potencjał

Aby zatrzymać odpływ młodych zdolnych ludzi z Tarnowa, trzeba rozwijać w nich nić zainteresowania już na etapie edukacji szkolnej. Ważne, aby zachęcać swoje dzieci do aktywności. Niech podejmują inicjatywy i wyzwania. Niech tworzą gazetki szkolne, strony internetowe, fotografują, tworzą grupy dyskusyjne, wzajemnie się motywują. Tylko młodzi kreatywni ludzie są w stanie nadać nowe życie miastu i wzmocnić rynek pracy. W Tarnowie potrzebne są nowe inwestycje i świeże, nieograniczone umysły z potencjałem, które zmienią miasto w prężnie działający ośrodek gospodarczy.
0

Postęp, wzrost gospodarczy w Tarnowie, Wiadomości z Tarnowa

Większość ludzi myśli, że zawód nauczyciela jest lekki, prosty i przyjemny. Przecież mają wakacje, ferie, pracują w „państwówce”, mają różne godziny pracy, więc łatwiej im coś załatwić w ciągu dnia. Czasami kończą o 11:00…

Wyobrażenia

Jak to dobrze być nauczycielem można wymieniać w nieskończoność. Często są to jednak tylko i wyłącznie wyobrażenia innych ludzi. Z rzeczywistością ma to jednak niewiele wspólnego. Przede wszystkim, aby zostać nauczycielem trzeba mieć powołanie jak ksiądz lub lekarz.

Trud

Przede wszystkim, aby zostać nauczycielem trzeba mieć odpowiednie predyspozycje i wykształcenie wyższe. Należy także spełnić szereg warunków takich jak np.: niekaralność, wysokie standardy moralne, wysokie standardy obyczajowe. Nauczyciel musi wykazywać się niezmierzonymi pokładami cierpliwości i wykonywać swoją pracę z pasją i poczuciem misji. Nade wszystko wymagane jest poczucie odpowiedzialności. To w końcu na barkach nauczyciela spoczywa trud przekazania i wychowania młodego pokolenia.

Wyróżnienie

Tarnowscy nauczyciele dzięki swojemu uporowi i pasji zostali docenieni przez miasto. Ponad 100 nauczycieli otrzymało Nagrodę Prezydenta Tarnowa za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze. Praca, trud, zaangażowanie, pomysły, działanie, inicjatywy, które podejmują każdego dnia tarnowscy nauczyciele, zostały nagrodzone i wyróżnione. Największą nagrodą dla grona pedagogicznego jednak są osiągnięcia ich podopiecznych. Wiedzą jak wiele zależy od ich podejścia do ucznia.

Przygotowanie

Należy pamiętać, że praca nauczyciela, to nie tylko godziny spędzone w szkole. To także niezmierzona ilość czasu przeznaczona na przygotowanie lekcji, sprawdzenie klasówek i merytoryczne opracowanie materiałów dydaktycznych.

Rzeczywistość

Zarobki nauczyciela uzależnione są od stopnia zawodowego. Niestety ostatnie zmiany wprowadziły niemały chaos do świata nauczycielskiego. Cięcia etatów, zwolnienia i przebranżowienie niekiedy stały się przykrą rzeczywistością nauczycieli w całej Polsce. Tarnów nie jest odosobniony w tym procederze.
0