WYSZUKIWANIE
Your address will show here +12 34 56 78

O Tarnowie

O Tarnowie

Garść statystyk


W styczniu 2019 roku do Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie wpłynęło prawie 400 miejsc pracy. Stopa bezrobocia w mieście wyniosła 5,2%, a to lepszy wynik niż średnia dla powiatu (7,2%). W ewidencji bezrobotnych zarejestrowano 402 osoby, spośród których większość ma wykształcenie średnie zawodowe, policealne lub wyższe. Ponad połowę osób pozostających bez pracy, stanowią długotrwale bezrobotni. Niespełna 30% spośród bezrobotnych, to młodzież przed 30 rokiem życia.


Na jakie zawody utrzyma się zapotrzebowanie?


Na podstawie prognoz urzędu pracy powstają listy zawodów deficytowych i nadwyżkowych.  Branże, które odczuwają najdotkliwiej braki kadrowe, to budownictwo, usługi, transport, a także opieka medyczna.


Wiele ofert pracy w Tarnowie jest skierowanych do fachowców, takich jak m.in. zbrojarze, stolarze budowlani, elektrycy, elektromonterzy, murarze, tynkarze czy operatorzy sprzętu do robót ziemnych. Ponadto poszukiwani są magazynierzy, kierowcy, spedytorzy, piekarze, szefowie kuchni, cukiernicy, fryzjerzy oraz kosmetyczki. Etaty czekają również na kelnerów i barmanów. Poza tym odnotowuje się duże zapotrzebowanie na opiekunów osób starszych i opiekunki dziecięce, a także na położne.


Oczywiście fach w ręku jest przydatny, ale dyplom też może pomóc w znalezieniu stabilnego etatu. Tarnowscy pracodawcy czekają na lekarzy, psychologów, logopedów, nauczycieli  szkół specjalnych i zawodowych, pielęgniarki, dentystów, a także na samodzielnych księgowych, inżynierów budownictwa, chemików oraz administratorów stron internetowych.


Kto ma największe trudności ze znalezieniem pracy?


Najmniej ofert pracy w Tarnowie czeka na ekonomistów, pracowników administracyjnych i biurowych, fizjoterapeutów i masażystów. Prognozuje się, że do zawodów nadwyżkowych będą należeć też pracownicy do spraw ochrony środowiska i bhp.

0

O Tarnowie

Kultura

Osoby, które mieszkają w Tarnowie, nie powinny narzekać na brak rozrywek kulturalnych. W mieście działają teatry, kina (również 3D), muzea oraz stowarzyszenia, którym przyświeca cel krzewienia kultury. Poza tym z powodzeniem funkcjonują chóry oraz orkiestry. Jeśli interesuje Was sztuka teatralna, to można wybrać się na Ogólnopolski Festiwal Komedii Teatralnej „TALIA”. Warto nadmienić, że na terenie miasta działają teatry dziecięce i młodzieżowe.

Spośród tarnowskich instytucji kultury koniecznie trzeba wymienić muzeum diecezjalne (najstarsze muzeum tego typu w kraju), a także Muzeum Okręgowe. Warto zobaczyć Ratusz, Muzeum Etnograficzne czy też Izbę Pamięci Armii Krajowej. Ponadto w Tarnowie znajdziemy galerie sztuki (m.in. Biuro Wystaw Artystycznych, czyli Galerię Miejską i Galerię Sztuki „Hortar”) oraz Tarnowskie Centrum Kultury (znane z organizacji festiwali filmowych oraz muzycznych, a także z działalności edukacyjnej).

Zabytki i tereny zielone

Aby spędzić miło czas wolny od pracy w Tarnowie, na pewno możemy oddać się zwiedzaniu miasta lub wybrać się na dłuższy spacer. Poza zabytkami takimi jak m.in. ruiny zamku, piękne kościoły, dworki czy baszty, warto zwrócić uwagę na terenie zielone. Na obszarze Tarnowa znajduje się kilka parków (m.in. Park Strzelecki, gdzie znajduje się Mauzoleum generała Józefa Bema), a na przedmieściach miasta usytuowany jest leśny rezerwat przyrody. Poza lasami można też znaleźć zbiornik wodny, nad którym mieszkańcy chętnie spotykają się w miesiącach letnich. Duża ilość zielonych terenów sprzyja aktywnemu wypoczynkowi na zewnątrz.

Sport

Na obszarze Tarnowa znajdują się stadiony i hale sportowe. Mieszkańcy mogą też korzystać z kortów tenisowych, lodowiska i pływalni. Tarnów jest znany jako ośrodek sportu żużlowego i wspinaczki sportowej, a na terenie miasta działa wiele klubów sportowych.
0

O Tarnowie

Inwestycje to bardzo ważny element życia każdego miasta i wsi w Polsce. W Tarnowie rok 2018 zapowiada się szeregiem inwestycji. Na wydatki zaplanowano spory budżet.

Kwoty

Całkowity dochód miasta na koniec bieżącego roku przewidywany jest na około 686 mln złotych. Po stronie wydatków widnieje zapis w wysokości 848 mln złotych. Część przeznaczona na wydatki została już pozyskana ze źródeł zewnętrznych, głównie ze środków unijnych. Na jakie cele zostaną spożytkowane środki?

Komunikacja

W głównej mierze fundusze zostaną zainwestowane w modernizację układu komunikacyjnego w mieście. Zmiany z pewnością nie ominą głównych ulic Tarnowa. Aktualizacja w infrastrukturze komunikacyjnej miasta to absolutna konieczność, która poprawi jakość życia tarnowian. O ile przyjemniej jeździ się po równych drogach lub nie stoi w korkach? O ile szybciej dociera się do pracy, domu, szkoły samochodem, czy komunikacją miejską? Te prozaiczne elementy składowe przyczyniają się do postrzegania w innych barwach szarości dnia codziennego.

Inwestycje

Dodatkowo modernizacji ulegnie hala sportowa „Jaskółka” oraz sala koncertowa należąca do Zespołu Szkół Muzycznych. Rewitalizacja Parku Strzeleckiego to także jedno z założeń budżetowych na rok 2018. Co z pozostałymi terenami inwestycyjnymi i rozwojem gospodarki? Aby przyciągnąć potencjalnych inwestorów do Tarnowa, należy przygotować pod to odpowiedni grunt. Poprawa atrakcyjności inwestycyjnej to także jedno z założeń tegorocznego budżetu wydatków na rozwój miasta. Strefa Aktywności Gospodarczej to bardzo ważny punkt na mapie Tarnowa, tak samo, jak Tarnowski Park Doświadczeń. Władze miasta nie zapominają także o swoich mieszkańcach. W budżecie zaplanowano wsparcie oświaty oraz rodzin i pomoc społeczną.

Kredyt

Zapotrzebowanie jest tak duże, że nie na wszystko wystarczą środki z „domowego” budżetu miasta. Na część inwestycji został zaciągnięty kredyt, nie mniej jednak jest to inwestycja, która jest absolutnie konieczna i w dalszej perspektywie bardzo opłacalna.
0

O Tarnowie

Jako najpiękniejsze miasto w województwie małopolskim większość wskazuje Kraków. Oczywiście nie można odbierać mu uroku, jednak jest to nieco krzywdzące stwierdzenie względem Tarnowa. Tarnów bowiem to drugie co do wielkości miasto Małopolski o niepowtarzalnym klimacie. Można śmiało stwierdzić, że jest to taka mniej tłoczna wersja Krakowa. Piękna starówka, renesansowe i gotyckie zabytki. Secesyjna architektura, która może przywoływać miłe skojarzenia z Wiedniem.

Duch czasu

Tarnowskie stare miasto bardzo przypomina krakowski klimat. Różnie je jednak coś, co dla wielu jest plusem. Brak wszechobecnych tłumów. Pozwala to delektować się w pełni obiektami architektonicznymi, w spokoju przejść urokliwymi uliczkami miasta, czy zatrzymać się na wybornym obiedzie o wiele tańszym niż na krakowskim rynku. Będąc w Tarnowie, koniecznie trzeba zwiedzić katedrę z XIV wieku. Zbudowana w gotyckim stylu nabrała neogotyckich kształtów po renowacji. Szlak architektury drewnianej przywita Was drewnianymi kościółkami, z czego wyjątkowo piękny Kościół Matki Bożej Szkaplerznej zasługuje na dłuższą chwilę zachwytu. Jest to jednocześnie jeden z najstarszych kościołów w Tarnowie.

Piękne widoki

Wzgórze św. Marcina obiecuje wyjątkową panoramę. Jednak warto wzmocnić swoją kondycję, zanim wybierzemy się na wycieczkę tam, gdzie Karpaty rozpoczynają swój bieg. Widok jest stąd nieziemski.

Historia

Niegdyś Tarnów był miastem żydowskim. Przed wojną zamieszkiwało je ponad 45% populacji miasta. Dziś pamiątką i miejscem zadumy jest cmentarz żydowski, który istniał już w XVI wieku. Jest to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić, nie tylko ze względu na tragiczną historię, ale także, aby podziwiać inskrypcje zapisane na tablicach w języku hebrajskim, jidisz, polskim i niemieckim.

Odpoczynek

Po ciężkiej lekcji historii dobrze jest zatrzymać się w Parku Strzeleckim. Jest to nie tylko najpiękniejsze miejsce w Tarnowie, ale także jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. Ulubionym miejscem mieszkańców jest staw, który znajduje się na końcu parku. Wyjątkowy klimat tworzą unoszące się na tafli wodnej nenufary w otoczeniu mauzoleum generała Bema.
0

O Tarnowie

Tarnów położony jest we wschodniej części województwa małopolskiego. Miasto usytuowane nad rzeką Białą i Dunajcem znajduje się zaledwie 80 km od stolicy województwa, czyli Krakowa.

Informacje statystyczne

Tarnów zajmuje powierzchnię 72,44km2. Stanowi to 0,48% powierzchni województwa małopolskiego. Jest to także drugie co do wielkości miasto w województwie. Wskaźnik liczby ludności zamieszkującej miasto wynosi ponad 111 000 osób. To z kolei daje obraz procentowy z liczbą 3,31% ludności całego województwa małopolskiego. Niestety coraz częściej obserwuje się odpływ ludności z Tarnowa. Głównym powodem jest sytuacja na rynku pracy oraz wysokość pensji. Najczęściej z miasta wyjeżdżają młodzi ludzie. Niemniej jednak rok 2017 zamknął się z rekordowo niskim bezrobociem wynoszącym 5,6%. Na dzień 31.12.2017 w Tarnowie było zarejestrowanych 8979 bezrobotnych. Takiej sytuacji nie było w Tarnowie nigdy wcześniej. To daje nadzieję, że sytuacja ustabilizuje się i zatrzyma odpływ ludności w wieku produkcyjnym. Początek roku 2018 przyniósł kolejny spadek bezrobocia rejestrowanego.

Szlaki komunikacyjne

Do Tarnowa łatwo dostać się za pomocą bardzo dobrze rozbudowanej infrastrukturze drogowej. Przez miasto i w jego okolicach przebiegają ważne szlaki handlowe o znaczeniu europejskim jak: autostrada A4 łącząca Zgorzelec z Medyką, droga krajowa nr 73 dająca połączenie pomiędzy Warszawą, Nowym Sączem i granicą Słowacji. Świetne kolejowe węzły komunikacyjne pozwalają, na szybkie przedostanie się do Lwowa, Krakowa, Warszawy, Gdańska, Szczecina, czy Poznania. Transport drogą lotniczą może zostać zrealizowany z Krakowa-Balic lub Rzeszowa-Jasionki (czas dojazdu samochodem autostradą A4 z Tarnowa do obu lotnisk zajmuje około godziny).

Aktywność kulturalna

W Tanowie odbywa się wiele wydarzeń kulturalnych. Jest to miejsce festiwali, imprez plenerowych oraz różnorodnych eventów interdyscyplinarnych. Mieszkańcy miasta są aktywnie zaangażowani zarówno w przygotowanie imprez, jak i udział w nich. Wśród ważnych wydarzeń w Tarnowie wymienić należy: Festiwal Paschalny „Musica Poetica”, Dni Pamięci Żydów Galicyjskich „Galicjaner Sztetl”, PAKAdemia – Festiwal Kabaretowy, Tarnowska Nagroda Filmowa, Grupa Azoty Grand Festiwal, Ogólnopolski Festiwal Artystyczny dla Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Śpiewaj z Nami”, Zdarzenia – święto miasta, Ogólnopolski Festiwal Komedii „Talia”, Festiwal Grupa Azoty Jazz Contest Tarnów i wiele, wiele innych. W mieście odbywają się także cykliczne i okazjonalne zajęcia edukacyjne, koncerty, spektakle, wystawy artystyczne. To tylko wycinek, a i tak można sobie zobrazować, jak duża jest aktywność kulturalna w mieście.

Nowe miasto

Władze miasta opracowały program rewitalizacji Tarnowa, który ma mieć bezpośredni wpływ na politykę gospodarczą, społeczno-kulturalno-edukacyjną oraz mieszkaniową. Oznacza to nowe, lepsze życie dla mieszkańców Tarnowa i zwiększenie znaczenia miasta jako ośrodka inwestycyjnego, turystycznego i miejsca do życia. W związku z powyższym na dodatkowe wsparcie mogą liczyć ośrodki gospodarcze, które aktualnie wykazują znaczącą rolę lokalną. Obecnie zdewastowane miejsca i tereny poprzemysłowe mają stać się także gospodarczymi perełkami miasta. Dodatkowo na wsparcie mogą liczyć bezrobotni mieszkańcy. Środki finansowe mają zostać przeznaczone na edukację, przedsiębiorczość oraz rozwój kompetencji zawodowych. W Tarnowie obszary rewitalizowane mają pełnić funkcję przyjazną mieszkańcom na wielu poziomach życia. Miasto także chce wspierać zasiedlanie obszarów centralnych Starego Miasta. Tam, gdzie obecnie znajdują się lokale socjalne, mają powstać ciekawe propozycje mieszkaniowe dla napływowej ludności oraz pozostałych mieszkańców miasta. Tereny socjalne mają zostać zagospodarowane w innej części Tarnowa, tak aby najbardziej reprezentacyjne miejsca w mieście, mogły zacząć pełnić w 100% swoją rolę i przyciągać turystów.
0