Urlop pracowniczy – podstawowe informacje

urlop

O jakich rodzajach urlopu mówi Kodeks pracy? Otóż możemy wyróżnić:

  1. Urlop wypoczynkowy – służy temu, by zrelaksować się i nabrać sił.
  2. Urlop macierzyński i tacierzyński – jest udzielany świeżo upieczonym rodzicom.
  3. Urlop rodzicielski – związany z wychowaniem dziecka.
  4. Urlop bezpłatny – jest udzielany na wniosek pracownika. Szef nie może wysłać podwładnego na taki urlop wbrew jego woli.
  5. Urlop okolicznościowy – przysługuje w związku z wyjątkowymi wydarzeniami takimi jak np. ślub pracownika lub śmierć członka rodziny.
  6. Urlop zdrowotny – najczęściej korzystają z niego nauczyciele, prokuratorzy oraz inspektorzy pracy.

Urlop wypoczynkowy – wymiar

To, w jakim wymiarze przysługuje Ci urlop wypoczynkowy, jest uzależnione przede wszystkim od stażu pracy. Osoby, których praktyka zawodowa nie przekracza 10 lat, mają 20 dni urlopu, a pracownikom z co najmniej 10-letnim stażem przysługuje 26 dni roboczych. Spośród tej puli, zatrudniony ma też do dyspozycji 4 dni tzw. urlopu na żądanie. Pamiętaj, że każdego pracownika obowiązuje 14-dniowy nieprzerwany urlop wypoczynkowy.

Urlop bezpłatny

Bywa traktowany jako zawieszenie współpracy. Co ciekawe, tego rodzaju urlop nie ma limitu – oznacza to, że może trwać nawet kilka miesięcy lub lat. Z drugiej strony, nie zapominaj, że pracodawca nie musi wyrazić zgody na to, abyś korzystał z tego typu dni wolnych. Ponadto, jeśli urlop trwa dłużej niż 3 miesiące, to przełożony może taki urlop odwołać bez wskazania przyczyny.

Osoby, które wnioskują o ten rodzaj urlopu, najczęściej pragną poświęcić się innym projektom lub wyruszyć w dalekie podróże.

Urlop okolicznościowy

W przypadku, gdy pracownikowi urodzi się dziecko, ten zyskuje dodatkowe 2 dni urlopu. Do wolnego uprawnia też ślub oraz śmierć małżonka. Z jednego wolnego dnia można skorzystać w przypadku ślubu dziecka lub śmierci np. siostry.

Zasady dotyczące naliczania dni urlopowych powinien znać każdy pracownik. Prawo do dwutygodniowego wypoczynku przysługuje wszystkim zatrudnionym w oparciu o umowę o pracę. W wielu przypadkach etatowcy zaczynają szukać nowej pracy w Tarnowie, gdyż są rozczarowani postawą szefa – niestety w obszarze udzielania urlopów zdarza się sporo nadużyć ze strony pracodawcy. Niektórzy z nich oczekują niemalże 24-godzinnej dyspozycyjności, zapominając o tym, że efektywny pracownik, to przede wszystkim ten wypoczęty.


Jedna odpowiedź do “Urlop pracowniczy – podstawowe informacje”

  1. niektórzy nie korzystają z urlopu wypoczynkowego w takim zakresie jaki im przysługuje, nie polecam takiego rozwiązania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.