Kiedy warto podjąć decyzję o zmianie zawodu?

zmiana zawodu

Czasy, w których ludzie wiązali się na 30 czy nawet 40 lat z jednym zakładem pracy minęły już bezpowrotnie. Dzisiaj osoby, które nie chcą stać w miejscu, a rozwój i wzrost wynagrodzeń ma dla nich znaczenie, o wiele częściej zmieniają pracodawcę.

Jakie sygnały ewidentnie wskazują na to, że warto się przebranżowić?

  1. Po pierwsze, jesteś już przekonany o tym, że w dotychczasowym miejscu zatrudnienia na pewno więcej nie osiągniesz. Szef nie chce Ci dać podwyżki czy wysłać na szkolenie? Być może warto pomyśleć o nowych wyzwaniach, ale w innej firmie.
  2. Kolejnym czynnikiem, który blokuje rozwój jest rutyna. Od kilku lub kilkunastu lat wykonujesz te same obowiązki? Każdy dzień wygląda tak samo, a praca w Tarnowie strasznie Cię nudzi? Przeglądaj nowe oferty!
  3. Przebranżowienie się ma sens także wtedy, gdy myślisz o wyższych zarobkach, a na obecnym stanowisku nie ma szans na lepsze pieniądze.
  4. Na podniesienie lub zmianę kwalifikacji często decydują się również pracownicy, którzy mają poczucie, że nie wykorzystują swojego potencjału, marnują talenty.
  5. Dobrym argumentem są wyższe zarobki, ale nie tylko. Wiele osób postanawia szukać nowej pracy w Tarnowie, ponieważ zależy im na spokojnej atmosferze, braku kontaktu z klientem itp. warunkach.
  6. Zapisanie się na kurs czy studia często wynika również z chęci realizowania pasji i zainteresowań. A czy Tobie wykonywanie obowiązków służbowych sprawia przyjemność?

Czy nie jest za późno…?

Całkowita zmiana planów zawodowych bywa dla wielu osób czymś bardzo szalonym. Niektórzy są zdania, że po 30. lub 40. nie warto się przebranżawiać. Jest to oczywiste, że najłatwiej jest młodym, którzy mają niewiele zobowiązań, a zwłaszcza finansowych. Przebranżowienie się może oznaczać na początku słabsze płace, ponieważ trzeba zacząć od stanowiska np. młodszego specjalisty.

Kiedy duża zmiana może się opłacić?

  1. Jeśli wybierzesz naprawdę przyszłościowy zawód i masz predyspozycje do wykonywania tej profesji. Dlatego niezbędny jest dobry research i znajomość trendów rynku pracy.
  2. W weryfikacji planów pomocne są praktyki, wolontariat oraz staże. Taka forma zatrudnienia umożliwia przetestowanie zawodu i nawiązanie znajomości branżowych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.