Matura i co dalej?

matura

Studia wyższe

Większość maturzystów myśli o tym, by dostać się na wymarzone studia. Kierunki, które mają do wyboru mieszkańcy Tarnowa zainteresowani podjęciem nauki w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej, to m.in. filologia polska i romańska, matematyka, chemia, ekonomia, administracja, pielęgniarstwo, fizjoterapia, informatyka, grafika czy pedagogika. Kształcenie można rozpocząć na studiach I stopnia, a kontynuować na studiach II stopnia lub na „podyplomówce”. Ciekawe kierunki studiów podyplomowych to np. język francuski biznesu, żywienie w sporcie, zarządzanie zasobami ludzkimi czy marketing oświatowy. Poza PWSZ w Tarnowie działają również uczelnie prywatne, których oferta edukacyjna obejmuje m.in. psychologię, kosmetologię, zarządzanie marketingiem internetowym, a nawet teologię.

Szkoła policealna

Jakie zawody można zdobyć w ramach nauki w szkołach policealnych? Wybór kierunków jest naprawdę imponujący. Mieszkańcy Tarnowa mogą wykształcić się np. na asystenta osoby niepełnosprawnej, florystę, opiekuna medycznego osoby starszej, technika archiwistę, technika sterylizacji, technika administracji czy kosmetyczkę. Ciekawą opcją jest również nauka w medycznej szkole policealnej, która umożliwia m.in. zdobycie tytułu higienistki stomatologicznej.

Kwalifikacyjne kursy zawodowe

Dzięki tej opcji możesz zostać np. informatykiem, logistykiem, mechanikiem, spedytorem, elektrykiem, kucharzem, krawcem, technikiem weterynarii czy hotelarstwa. Zdobycie uprawnień do wykonywania tego typu zawodów to nie tylko szansa na lepszą pracę w Tarnowie, ale też poza granicami kraju.

Co zamiast kontynuacji nauki…?

  1. Młodzież czasem nie wie, co chce robić w życiu. Jeśli jesteś niezdecydowany, to możesz zrobić sobie rok przerwy, który poświęcisz np. na praktyki, staż lub podróże.
  2. Aby znaleźć idealny dla siebie zawód, bierz pod uwagę nie tylko swoje zainteresowania, ale przede wszystkim prognozy specjalistów ds. HR – możesz zajrzeć np. do Barometru zawodów i sprawdzić, które profesje należą do nadwyżkowych, a które dają gwarancję zatrudnienia. Zdobywanie doświadczenia jest bardzo istotne i nie warto odkładać wejścia na rynek pracy w Tarnowie.
  3. Alternatywą dla studiowania zawsze pozostaje też prowadzenie własnej firmy.

2 odpowiedzi na “Matura i co dalej?”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.