WYSZUKIWANIE
Your address will show here +12 34 56 78

Wiadomości z Tarnowa

Wiadomości z Tarnowa

Remonty dróg
W bieżącym budżecie miasta najwięcej środków przeznaczono na inwestycje drogowe. O ponad milion złotych zwiększono wydatki na remonty osiedlowych uliczek i budowę chodników. Tego typu prace zostaną wykonane m.in. na terenie ulic: Pszennej, Starodąbrowskiej i Ochronek.

Do najdroższych inwestycji drogowych zaliczono rozbudowę ulicy Lwowskiej oraz Elektrycznej, a także przebudowę ronda na skrzyżowaniu ulicy Okrężnej i Marusarz. Ponadto planowana jest budowa drogi wzdłuż nowych torów, dzięki której powstanie połączenie ul. Tuchowskiej z al. Tarnowskich. Remonty dróg obejmą też m.in. ulice: Widok, Piłsudskiego, Garbarską, Kopernika oraz Westerplatte.

Edukacja i kultura
Te obszary zajmują istotną pozycję w budżecie miasta. Za kluczowe uznaje się takie inwestycje jak budowa sali koncertowej przy Zespole Szkół Muzycznych, rozbudowa SP 9, gdzie ma znaleźć się nowoczesny basen. Warto wspomnieć również o wymianie płyt na Starym Rynku, przebudowie fontanny i murów miejskich, a także o odnowieniu skweru przy Małych Schodach oraz pl. Morawskiego.

Park Doświadczeń
Jaskinia 3D, sala turbin, sala wiatraków czy symulacja lotów – z tego typu atrakcji będą korzystać mieszkańcy Tarnowa oraz turyści odwiedzający Park Doświadczeń, dla którego inspiracją było Centrum Nauki Kopernik. Założeniem twórców jest popularyzacja nauki przez zabawę – dzieci właśnie w ten sposób poznają prawa fizyki czy matematyki.

Powstanie Tarnowskiego Parku Doświadczeń wiąże się z renowacją kamienicy przy Rynku 4. Mowa m.in. o remoncie klatki schodowej i elewacji, wzmocnieniu stropów i dostosowaniu budynku do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Rozwój gospodarczy miasta
Nowe inwestycje to także nowe miejsca pracy w Tarnowie. Miasto rozwija się pod względem gospodarczym, a bezrobocie spada, za co odpowiada między innymi: tworzenie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości, edukacja biznesowa młodzieży, współpraca z samorządami ościennych gmin, a także dostosowanie kształcenia do potrzeb lokalnego rynku pracy.
0

Wiadomości z Tarnowa

Na miarę indywidualnych potrzeb…


Statystyki mówią, że już prawie 90% pracowników korzysta z benefitów. Mimo wszystko nie zawsze wiąże się to z zadowoleniem pracownika, ponieważ świadczenia pozapłacowe powinny być spersonalizowane. To, jaki pakiet się sprawdzi najlepiej, zależy od wielu czynników, takich jak m.in. wiek oraz styl życia pracowników, czy branża lub dział, w którym spełniają się zawodowo.

Dlaczego warto inwestować w dodatki do pensji?


Oczywiście wynagrodzenie jest najważniejsze – to solidna podstawa daje poczucie stabilizacji oraz możliwość wzięcia kredytu np. hipotecznego. Benefity też są coraz bardziej cenione, a w niektórych przypadkach to właśnie bogaty pakiet socjalny decyduje o wyborze pracodawcy. Jakie dodatki pozapłacowe cieszą się dzisiaj największą popularnością?

1. Prywatna opieka medyczna
To rozwiązanie pozwala nie tylko uniknąć kolejek i zaoszczędzić czas. Przeważnie w prywatnych placówkach badania wykonuje się dużo szybciej, obsługa jest milsza, a do tego ubezpieczenie może objąć nie tylko pracownika, ale całą jego rodzinę (np. żonę i dzieci).

2. Dofinansowanie zajęć sportowych

To dodatek, który najczęściej oferują pracodawcy. Dzięki karnetom sportowym pracownik ma szanse nie tylko zadbać o swoją kondycję. Także spędzić ciekawie czas w gronie rodziny lub znajomych. Dofinansowanie zazwyczaj obejmuje zniżki na korzystanie z wielu obiektów, nie tylko klubów fitness czy siłowni, ale też ścianek wspinaczkowych i parków wodnych.

3. Kursy/ szkolenia
Lekcje języków obcych czy specjalistyczne szkolenia to benefity, które bardzo cieszą kandydatów do pracy w Tarnowie. Zwłaszcza jeżeli komuś zależy na rozwoju osobistym. To rozwiązanie sprawia, że pracownicy czują się doceniani i zyskują szansę na pełnienie nowych funkcji w firmie – dzięki temu nie ma mowy o rutynie.

Niektórzy pracodawcy uważają świadczenia pozapłacowe za dodatek lub nagrodę, inni za obowiązek. W handlu czy w IT benefity są już standardem. Poza wyżej wymienionymi przywilejami, wielu pracowników może korzystać także ze zniżek na wybrane produkty, a także z dofinansowania posiłków czy tzw. wczasów pod gruszą. Jeśli przeglądasz ogłoszenia o pracę w Tarnowie, to zwróć uwagę na to, co pracodawca ma do zaoferowania poza wynagrodzeniem.
0

Wiadomości z Tarnowa

Powiatowy Urząd Pracy w Tarnowie jako pierwsza tego typu instytucja w Polsce udostępnił system video CV dedykowany bezrobotnym, którzy chcą zabłysnąć nieszablonową autoprezentacją. Na stronie internetowej PUP-u można znaleźć instrukcję obsługi programu przeznaczonego do przygotowania filmiku. Maksymalny czas trwania materiału audiowizualnego wynosi 5 minut, ale długość możemy dobrać indywidualnie. 


Jakie są zalety video CV?

Zastanawiacie się, czy video CV jest lepsze niż klasyczna aplikacja?

To zależy, ale osoby poszukujące pracy w Tarnowie muszą przyznać, że:

 1. Nowoczesna, multimedialna forma pozwala szybko dotrzeć do dużej ilości pracodawców.
 2. Video CV to sposób, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie. Poprzez taką formę aplikacji można zaprezentować się jako dobry mówca, a także udowodnić, że mamy miłą aparycję, jesteśmy pewni siebie itd.
 3. Video CV sprawdzi się między innymi w przypadku handlowców oraz osób zainteresowanych pracą w branży kreatywnej (np. w reklamie lub w mediach). W końcu montując film czy podkładając muzykę, naprawdę można wykazać się wieloma umiejętnościami technicznymi, jak i pomysłowością.


Dlaczego pracodawcy cenią video CV?

Dawniej taka forma prezentacji była kojarzona z rekrutacją na stanowiska menedżerskie (pomysł na video CV pojawił się w latach 80. w USA), ale dzisiaj za sprawą powszechnego dostępu do nowych technologii, takie aplikacje dla niektórych stają się standardem. Dlaczego pracodawcy chętnie przyjmują tego typu materiały?

 1. Z punktu widzenia potencjalnego szefa to duża oszczędność czasu. Video CV pozwala usprawnić i skrócić proces rekrutacji.
 2. Taka forma przekazu to sposób na ocenę kompetencji miękkich kandydata.
 3. Pamiętajmy, że w ofercie pracy można wskazać, że pożądaną formą aplikacji ma być nagranie video.

Profile kandydatów, którzy zdecydowali się na wykonanie prezentacji, pracodawcy mogą sortować według takich kategorii, jak data dodania filmu do systemu, staż pracy czy poziom wykształcenia.

0

Wiadomości z Tarnowa

Argumenty przemawiające za podwyżką

Jednym z najważniejszych elementów pracy, pozostają satysfakcjonujące płace. Pracownicy, którzy planują zwrócić się do przełożonego z prośbą o podwyżkę, muszą wiedzieć, jakich użyć argumentów.

Co przemawia za tym, abyśmy otrzymywali lepsze wynagrodzenie?

 1. Wzrósł poziom odpowiedzialności na naszym stanowisku.
 2. Zmienił się zakres naszych obowiązków. Od niedawna angażujemy się w nowe zadania.
 3. Otrzymaliśmy awans i zaczęliśmy zarządzać zespołem.
 4. Średnie zarobki na podobnych stanowiskach są dużo wyższe.
 5. Wywiązujemy się należycie z obowiązków, a mimo wielu lat pracy w firmie, jeszcze nigdy nie otrzymaliśmy podwyżki.
 6. Efekty naszej pracy, to duże korzyści dla firmy.
 7. Podnieśliśmy kwalifikacje, co oznacza większą efektywność w pracy.

 Jakich argumentów lepiej nie używać, jeśli staramy się o podwyżkę?

 1. Powoływanie się na zarobki kolegów, nawet jeśli na podobnych stanowiskach rzeczywiście zarabiają więcej.
 2. Grożenie odejściem z pracy. Na ten numer nabrało się wielu pracowników, którzy sądzili, że jeśli postawią szefowi ultimatum w myśl zasady: „albo dostanę podwyżkę, albo rzucam tę pracę”, to uda im się wynegocjować lepsze warunki. W rzeczywistości to bardzo ryzykowane zachowanie.
 3. Staż pracy, ale bez konkretnych osiągnięć.
 4. Urodzenie się dziecko, założenie rodziny czy kupno domu – to nie są argumenty, które wskazują na konieczność podwyższenia wynagrodzenia. Płace zależą od wyników naszej pracy w Tarnowie, a nie od naszej sytuacji osobistej.

Jeśli chcemy poprosić o podwyżkę, liczy się także wyczucie chwili.

Jakie momenty na pewno nie są dobre na poważne rozmowy o pieniądzach:

 1. Gdy sytuacja finansowa firmy jest bardzo trudna.
 2. Kiedy zmienia się przełożony. Ciężko prosić o podwyżkę nowego szefa, który nas nie zna i nie wie, czego może się po nas spodziewać.
 3. W chwili, gdy firma została przejęta przez inną spółkę.

Brak podwyżek to dla wielu pracowników sygnał, że należy zacząć przeglądać nowe oferty pracy w Tarnowie. Zmiana miejsca zatrudnienia jest dla niektórych pracowników jedynym sposobem na to, aby zwiększyć swoje płace. Jeśli jednak mamy niewiele do stracenia, to zawsze warto zdobyć się na szczerą rozmowę o finansach z dotychczasowym pracodawcą.

0

Wiadomości z Tarnowa

Mity związane ze studiowaniem 


Jeszcze kilka lat temu wielu rodziców i nauczycieli przekonywało młodzież o tym, że bez studiów nie można niczego osiągnąć. Jak widać, sytuacja na rynku pracy uświadomiła społeczeństwu, że nie papierek się liczy, a praktyczne umiejętności. Dlatego też osoby, które stoją przed wyborem swojej drogi życiowej, nie powinny wierzyć tym, którzy próbują im wmówić, że lepiej skończyć byle jakie studia niż żadnych. Tak samo, musimy się przygotować na to, że studiowanie niekoniecznie jest tożsame z rozwijaniem swoich pasji, bo bardzo często studenci są zdziwieni ilością zajęć teoretycznych. Niestety, w obecnych czasach studia nie są już na takim poziomie jak kilkadziesiąt lat temu. Jeśli na poważnie myślimy o swojej przyszłości, to z całą pewnością nie powinniśmy ulegać namowom kolegów czy rodziców.

 

Nad czym, trzeba się zastanowić, wybierając kierunek studiów?

Wielu młodych ludzi ma tutaj spore wątpliwości. Aby nie żałować po latach swojej decyzji, musimy przeanalizować wiele spraw. Jeśli myślimy o tym, aby po studiach mieszkać nadal w rodzinnej miejscowości i szukać pracy w Tarnowie, to trzeba poznać lokalny rynek pracy i dowiedzieć się jakie inwestycje są planowane. Liczy się znajomość gospodarki i przyszłościowe myślenie.

 

Naturalnie należy też ocenić swoje predyspozycje techniczne i kompetencje miękkie, a także sprawdzić, jakie są średnie zarobki w interesującej nas branży. Jeśli chcesz szybko znaleźć pracę po studiach, to musisz sięgnąć po barometr zawodów. Istnieją także badania, których celem jest weryfikowanie losów absolwentów uczelni wyższych. Jeżeli wybierasz studia, to zwróć uwagę także na to, czy po danym kierunku będzie łatwo się ewentualnie przekwalifikować, i jak długo zajmuje osiągnięcie pełnych uprawnień. Jak wiadomo, w zawodach takich jak np. prawnik czy lekarz, nauka i praktyki są realizowane w niestandardowym wymiarze czasu.

0

Wiadomości z Tarnowa

Pośrednictwo pracy

Pracodawców i przedsiębiorców obejmuje wiele form pomocy ze strony powiatowych urzędów pracy. Do wsparcia zaliczane jest m.in. pośrednictwo pracy krajowej oraz unijnej. Pracodawcy z Tarnowa mogą zamieszczać oferty pracy na Europejskim Portalu Mobilności, a także korzystać z pomocy w doborze pracowników. Doradcy EURES w ramach wojewódzkich urzędów pracy wspierają pracodawców w obszarze planowania strategii rekrutacji oraz w prowadzeniu rozmów kwalifikacyjnych.

Staże i bony stażowe

Kolejną formą wsparcia są staże. Te dla osób do 30 roku życia trwają od 3 do 12 miesięcy, a w przypadku pozostałych bezrobotnych długość stażu wynosi od 3 do 6 miesięcy. Bezrobotni mogą starać się o bony stażowe – mogą je otrzymać osoby bezrobotne przed 30 rokiem życia, jeśli znalazły pracodawcę, który zadeklarował, że zatrudni je po skończeniu stażu na minimum 6 miesięcy. W ramach bonu stażowego starosta może sfinansować koszty przejazdu z i do miejsca odbywania stażu oraz koszty badań lekarskich lub psychologicznych.

Refundacja kosztów wyposażenia lub doposażenia stanowisk pracy

Z refundacji może skorzystać nie tylko przedsiębiorca, ale też producent rolny, niepubliczne przedszkole lub niepubliczna szkoła podstawowa. Wysokość refundacji kosztów nie może być wyższa niż sześciokrotność przeciętnego wynagrodzenia.

Prace interwencyjne

Mogą być organizowane u pracodawców oraz przedsiębiorców, a refundacja w ramach prac interwencyjnych może być przyznana na okres do 6 lub do 12 miesięcy.

Szkolenia pracowników w celu podniesienia kwalifikacji

Wielu pracowników nie może znaleźć pracy w Tarnowie, ponieważ nie mają odpowiednich kwalifikacji. Starosta może sfinansować szkolenia indywidualne i grupowe oraz studia podyplomowe. Ze szkoleń korzystają m.in. osoby zatrudnione u pracodawców, wobec których ogłoszono upadłość oraz cudzoziemcy.

Inne formy wsparcia tarnowskich pracodawców to m.in. przygotowanie zawodowe dorosłych, prace społecznie użyteczne, poradnictwo zawodowe, świadczenia aktywizacyjne czy dofinansowanie wynagrodzenia dla osób powyżej 50 roku życia. Przedsiębiorcy mogą też skorzystać z grantów na utworzenie stanowiska pracy w formie telepracy.
0

Wiadomości z Tarnowa

W czerwcu 2018 roku liczba bezrobotnych, która figurowała w statystykach Powiatowego Urzędu Pracy w Tarnowie, zmniejszyła o 182 osoby. Tym samym osiągnęła poziom 7803 osoby. Oznacza to, że poziom bezrobocia 30 czerwca 2018 zamknął się liczbą o 1419 osób mniejsza niż w roku poprzednim.

Dla porównania 20 czerwca 2017 roku stan bezrobotnych zarejestrowanych w PUP Tarnów wynosił 9222 osoby. Taki wynik daje także obraz porównawczy dla maja. Ze statystyk wynika, że w Tarnowie w maju było o 34 osoby więcej w gronie bezrobotnych, a dla powiatu aż o 148.

Stopa bezrobocia rejestrowanego dla powiatu tarnowskiego wyniosła na koniec czerwca 2018 7%, a dla miasta Tarnów 5,4. Dla porównania skala województwa małopolskiego zamknęła się w liczbie 4,9%, a kraju 6,1%.

Klienci PUP Tarnów to w czerwcu 7803 osoby bezrobotne, w tym 662 niepełnosprawne, 206 osób poszukujących pracy, w tym 121 osób niepełnosprawnych. W czerwcu 2018 obsłużono łącznie 8009 osób z powiatu tarnowskiego i miasta Tarnowa.

Wśród osób bezrobotnych figurowało 2078 osób w wieku do 30 roku życia, które stanowiły 26,6% ogółu zarejestrowanych bezrobotnych. W grupie osób powyżej 50 roku życia w ewidencji znalazło się 2018 osób, czyli 25,9% ogółu.

Osoby o statusie długotrwale bezrobotnych to liczba 4663, czyli 59,8% ogółu. Z kolei 168 osób, to osoby, które w okresie 12 miesięcy od dnia ukończenia szkoły są bezrobotne. Wśród nich znajduje się: 81 osób po ukończeniu szkoły wyższej, 62 osoby po ukończeniu szkoły policealnej i średniej zawodowej, 17 osób po ukończeniu szkoły ogólnokształcącej, 7 zasadniczej zawodowej i 1 z obszaru gimnazjum lub poniżej.
0

Wiadomości z Tarnowa

Liczba osób bezrobotnych zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tarnowie na koniec lutego 2018 roku osiągnęła poziom 9336 osób. W porównaniu do stycznia liczba ta zmniejszyła się o 44 osoby. Natomiast porównując dane do roku ubiegłego, stan bezrobotnych na koniec lutego 2017 wyniósł 11253 osoby.

W samym mieście Tarnowie liczba bezrobotnych uległa zwiększeniu o 5 osób. Oznacza to, że w Tarnowie było 3467 osób zarejestrowanych w PUP. To mniej niż w styczniu, kiedy przybyły 122 osoby bezrobotne.

Biorąc pod uwagę stopę bezrobocia w Tarnowie wzrosła ona o 0,1% w lutym w porównaniu do stycznia, natomiast spadła o 1,3% w zestawieniu z rokiem ubiegłym. Koniec lutego 2018 to dla Tarnowa stopa bezrobocia wielkości 6%.

Wśród bezrobotnych do 30 roku życia na koniec lutego 2018 w wykazie ewidencji dla Tarnowa znalazło się 750 osób. Liczba ta stanowiła 21,6 % ogółu bezrobotnych zarejestrowanych w PUP w Tarnowie. Jeśli chodzi o osoby powyżej 50 roku życia w Tarnowie, było ich 966 osób, co z kolei stanowiło 28,7% ogółu bezrobotnych w mieście.

Bezrobotni, którzy pozostają bez zatrudnienia już dłuższy czas, tzw. osoby długotrwale bezrobotne stanowiły w lutym 2018 w Tarnowie 59,6% ogółu bezrobotnych miasta. Było to 2068 osób.

Bezrobotni tarnowianie mają możliwość skorzystania z różnorodnych form aktywizacji zawodowej, które oferuje im Powiatowy Urząd Pracy. Do tych aktywności zaliczyć można następujące programy:

 • Pośrednictwo pracy krajowe;
 • Pośrednictwo pracy z obszaru UE i EOG;
 • Planowanie działalności gospodarczej;
 • Poradnictwo zawodowe;
 • Szkolenia i inne formy podnoszenia kwalifikacji;
 • Przygotowanie zawodowe dorosłych;
 • Staże;
 • Prace interwencyjne;
 • Praktyki absolwenckie;
 • Roboty publiczne;
 • Ubezpieczenie zdrowotne;
 • Prace społecznie użyteczne;
 • Usługi dla niepełnosprawnych poszukujących pracy;
 • Zwolnienia grupowe;
 • Bon zatrudnieniowy;
 • Świadczenie aktywizacyjne;
 • Dofinansowanie wynagrodzenia dla osób powyżej 50 roku życia;
 • Refundacja składek dla osób do 30 roku życia;
 • Refundacja części kosztów zatrudnienia osób do 30 roku życia;
 • Program Aktywizacja i Integracja (PAI).

Powiatowy Urząd Pracy oferuje tarnowianom także pomoc elektroniczną. Nie wychodząc z domu, bezrobotny może dodać swoje CV do bazy PUP, zarejestrować się online w urzędzie, stworzyć swoje CV przy pomocy kreatora, nagrać także wersję video swojego CV tzn. video CV itp. Te wygodne w użyciu aplikacje nie tylko zaoszczędzają czas, ale pozwalają jeszcze skutecznie szukać pracy.
0

Wiadomości z Tarnowa

Sytuacja na rynku pracy w Tarnowie jest płynna, z tendencją do zmian. Widoczna poprawa w spadku osób bezrobotnych jest tego najlepszym przykładem.

Struktura bezrobocia

Rok 2017 zakończył się z liczbą 8979 zarejestrowanych bezrobotnych. Ten pułap jest o 1710 osób niższy w porównaniu z rokiem 2016, gdzie liczba bezrobotnych wynosiła 10689. To dobry znak. Tym samym stopa bezrobocia wyniosła 5,6%. Wśród osób zarejestrowanych znalazło się 711 osób niepełnosprawnych. W grupie osób poszukujących pracy, czyli w grupie 220 osób, aż 123 to osoby niepełnosprawne. 28,6% ogółu bezrobotnych powiatu stanowiły osoby do 30 roku życia. Stanowi to aż 2568 osób, z czego w samym Tarnowie liczba ta wyniosła 705 osób tj. 21,1%. Wśród osób powyżej 50 roku życia w mieście status bezrobotnych miało 965 osób, co stanowi 28,9% ogółu bezrobotnych w Tarnowie. Osoby długotrwale bezrobotne z końcem 2017 stanowiły tu 60,7% ogółu, co daje liczbę 2029 mieszkańców Tarnowa.

Deficyt

Największe zapotrzebowanie występowało w Tarnowie na określone grupy zawodowe. Mowa tutaj o przedstawicielach konkretnych zawodów, które reprezentują: agenci ubezpieczeniowi, brukarze, ceramicy i rzemieślnicy obróbki szkła, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, diagności samochodowi, elektromechanicy i elektromonterzy, graficy komputerowi, inżynierowie budownictwa, inżynierowie elektrycy i energetycy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy budowy, lekarze, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, piekarze, posadzkarze, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, przedstawiciele handlowi, samodzielni księgowi, spawacze, spedytorzy i logistycy, szefowie kuchni.

Nadwyżka

Rok 2017 nie był dobrym rokiem z kolei dla przedstawicieli zawodów występujących w znacznej nadwyżce. Wśród nich znajdują się: bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, ekonomiści, filolodzy i tłumacze, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, fizjoterapeuci i masażyści, kierowcy samochodów osobowych, kucharze, magazynierzy, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedszkoli, pedagodzy, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, robotnicy budowlani, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno‐ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy oraz technicy budownictwa.
0

Postęp, wzrost gospodarczy w Tarnowie, Wiadomości z Tarnowa

Kreatywność to zdecydowanie domena mieszkańców Tarnowa. Pod hasłem kreatywności właśnie organizowane są w mieście inicjatywy twórcze dla określonych grup. Spotkania przeznaczone są przede wszystkim dla ludzi kultury, dziennikarzy, twórców, menedżerów oraz przedsiębiorców.

Spotkania naukowe

Przedsięwzięcie w formie wykładów, prelekcji i konferencji to rodzaj spotkań różnorodnych ludzi z ciekawych branż. Inicjatywa ma służyć zarówno wymianie kontaktów, jak i poznaniu praktyk biznesowych, niekiedy nawet konkurencji. Wszystko z przymrużeniem oka, ale jak najbardziej poważnie. Głównym celem jest nauka na błędach, dzielenie się trudnymi doświadczeniami z pracy zawodowej i zakamarków prowadzenia własnego biznesu. Zdecydowanie warto brać udział w tego typu wydarzeniach. Mogą one okazać się pomocne w prowadzeniu własnego biznesu lub w pracy codziennej. Pozwolą być może uniknąć nieciekawych lub stresujących sytuacji oraz wyciągnąć wnioski z cudzych porażek.

Nadzieje

Niektórzy pesymiści stwierdzą, że po co to komu. Przecież w Tarnowie nie opłaca się być kreatywną osobą. O pracę ciężko, a i tak nikt potencjału nie doceni. Po co więc? Chociażby po to, żeby coś zmienić w mieście. Jeśli część ludzi reprezentuje podejście maruderów „nic się nie dzieje”, „nic się nie zmienia”, „jest tylko gorzej” – to rzeczywiście nic się nie zmieni. Jednak w ludziach kreatywnych jest właśnie siła, która może zadecydować o przyszłych losach Tarnowa. To właśnie oni mogą stworzyć nowe miejsca pracy i zatrzymać tych wszystkich ambitnych ludzi wyjeżdżających do pracy do Krakowa. W nich siła i nadzieja na to, aby Tarnów mógł stać się drugim Krakowem nie tylko w dziedzinie turystyki, ale także rynku pracy.

Potencjał

Aby zatrzymać odpływ młodych zdolnych ludzi z Tarnowa, trzeba rozwijać w nich nić zainteresowania już na etapie edukacji szkolnej. Ważne, aby zachęcać swoje dzieci do aktywności. Niech podejmują inicjatywy i wyzwania. Niech tworzą gazetki szkolne, strony internetowe, fotografują, tworzą grupy dyskusyjne, wzajemnie się motywują. Tylko młodzi kreatywni ludzie są w stanie nadać nowe życie miastu i wzmocnić rynek pracy. W Tarnowie potrzebne są nowe inwestycje i świeże, nieograniczone umysły z potencjałem, które zmienią miasto w prężnie działający ośrodek gospodarczy.
0