Zwykły-niezwykły Tarnów

zabytki w Tarnowie

Jako najpiękniejsze miasto w województwie małopolskim większość wskazuje Kraków. Oczywiście nie można odbierać mu uroku, jednak jest to nieco krzywdzące stwierdzenie względem Tarnowa. Tarnów bowiem to drugie co do wielkości miasto Małopolski o niepowtarzalnym klimacie. Można śmiało stwierdzić, że jest to taka mniej tłoczna wersja Krakowa. Piękna starówka, renesansowe i gotyckie zabytki. Secesyjna architektura, która może przywoływać miłe skojarzenia z Wiedniem.

Duch czasu

Tarnowskie stare miasto bardzo przypomina krakowski klimat. Różnie je jednak coś, co dla wielu jest plusem. Brak wszechobecnych tłumów. Pozwala to delektować się w pełni obiektami architektonicznymi, w spokoju przejść urokliwymi uliczkami miasta, czy zatrzymać się na wybornym obiedzie o wiele tańszym niż na krakowskim rynku. Będąc w Tarnowie, koniecznie trzeba zwiedzić katedrę z XIV wieku. Zbudowana w gotyckim stylu nabrała neogotyckich kształtów po renowacji. Szlak architektury drewnianej przywita Was drewnianymi kościółkami, z czego wyjątkowo piękny Kościół Matki Bożej Szkaplerznej zasługuje na dłuższą chwilę zachwytu. Jest to jednocześnie jeden z najstarszych kościołów w Tarnowie.

Piękne widoki

Wzgórze św. Marcina obiecuje wyjątkową panoramę. Jednak warto wzmocnić swoją kondycję, zanim wybierzemy się na wycieczkę tam, gdzie Karpaty rozpoczynają swój bieg. Widok jest stąd nieziemski.

Historia

Niegdyś Tarnów był miastem żydowskim. Przed wojną zamieszkiwało je ponad 45% populacji miasta. Dziś pamiątką i miejscem zadumy jest cmentarz żydowski, który istniał już w XVI wieku. Jest to miejsce, które z pewnością warto odwiedzić, nie tylko ze względu na tragiczną historię, ale także, aby podziwiać inskrypcje zapisane na tablicach w języku hebrajskim, jidisz, polskim i niemieckim.

Odpoczynek

Po ciężkiej lekcji historii dobrze jest zatrzymać się w Parku Strzeleckim. Jest to nie tylko najpiękniejsze miejsce w Tarnowie, ale także jeden z najpiękniejszych parków w Polsce. Ulubionym miejscem mieszkańców jest staw, który znajduje się na końcu parku. Wyjątkowy klimat tworzą unoszące się na tafli wodnej nenufary w otoczeniu mauzoleum generała Bema.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.