Rynek pracy coraz lepszy

poszukiwane zawody na rynku pracy w Tarnowie

Sytuacja na rynku pracy w Tarnowie jest płynna, z tendencją do zmian. Widoczna poprawa w spadku osób bezrobotnych jest tego najlepszym przykładem.

Struktura bezrobocia

Rok 2017 zakończył się z liczbą 8979 zarejestrowanych bezrobotnych. Ten pułap jest o 1710 osób niższy w porównaniu z rokiem 2016, gdzie liczba bezrobotnych wynosiła 10689. To dobry znak. Tym samym stopa bezrobocia wyniosła 5,6%. Wśród osób zarejestrowanych znalazło się 711 osób niepełnosprawnych. W grupie osób poszukujących pracy, czyli w grupie 220 osób, aż 123 to osoby niepełnosprawne. 28,6% ogółu bezrobotnych powiatu stanowiły osoby do 30 roku życia. Stanowi to aż 2568 osób, z czego w samym Tarnowie liczba ta wyniosła 705 osób tj. 21,1%. Wśród osób powyżej 50 roku życia w mieście status bezrobotnych miało 965 osób, co stanowi 28,9% ogółu bezrobotnych w Tarnowie. Osoby długotrwale bezrobotne z końcem 2017 stanowiły tu 60,7% ogółu, co daje liczbę 2029 mieszkańców Tarnowa.

Deficyt

Największe zapotrzebowanie występowało w Tarnowie na określone grupy zawodowe. Mowa tutaj o przedstawicielach konkretnych zawodów, które reprezentują: agenci ubezpieczeniowi, brukarze, ceramicy i rzemieślnicy obróbki szkła, cukiernicy, dekarze i blacharze budowlani, diagności samochodowi, elektromechanicy i elektromonterzy, graficy komputerowi, inżynierowie budownictwa, inżynierowie elektrycy i energetycy, kierowcy autobusów, kierowcy samochodów ciężarowych i ciągników siodłowych, kierownicy budowy, lekarze, monterzy instalacji budowlanych, monterzy konstrukcji metalowych, operatorzy i mechanicy sprzętu do robót ziemnych, operatorzy obrabiarek skrawających, piekarze, posadzkarze, projektanci i administratorzy baz danych, programiści, przedstawiciele handlowi, samodzielni księgowi, spawacze, spedytorzy i logistycy, szefowie kuchni.

Nadwyżka

Rok 2017 nie był dobrym rokiem z kolei dla przedstawicieli zawodów występujących w znacznej nadwyżce. Wśród nich znajdują się: bibliotekoznawcy, bibliotekarze i specjaliści informacji naukowej, ekonomiści, filolodzy i tłumacze, filozofowie, historycy, politolodzy i kulturoznawcy, fizjoterapeuci i masażyści, kierowcy samochodów osobowych, kucharze, magazynierzy, nauczyciele nauczania początkowego, nauczyciele przedszkoli, pedagodzy, pracownicy administracyjni i biurowi, pracownicy biur podróży i organizatorzy obsługi turystycznej, robotnicy budowlani, socjolodzy i specjaliści ds. badań społeczno‐ekonomicznych, specjaliści administracji publicznej, sprzątaczki i pokojowe, sprzedawcy i kasjerzy oraz technicy budownictwa.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.