Perełki etnograficzne w okolicach Tarnowa

perełki etnograficzne w okolicach Tarnowa

Śladami Romów

Mało kto spoza Tarnowa wie, że to właśnie tutaj znajduje się jedyna stała ekspozycja na temat historii i kultury Romów. Zbiory Muzeum Etnograficznego obejmują między innymi cygańskie wozy, narzędzia oraz stroje. Kolekcja powstała w 1979 roku, ale obecną wystawę otwarto w 1990 roku, kiedy to w Serocku pod Warszawą miał miejsce IV Festiwal Romów.

Wystawa znajduje się w XVIII-wiecznym dworze. Najwięcej można zobaczyć między wiosną a jesienią, ponieważ właśnie wtedy  poza wystawą, można oglądać cygańskie widowiska plenerowe. Z kolei w lipcu, cygański tabor wyrusza w trasę po kraju.


Zalipie, czyli malowana wieś

W okolicach Tarnowa można podziwiać też niezwykłą wieś, w której znajdują się drewniane chaty zdobione malowanymi kwiatami. Ukwiecono nie tylko domy, ale też studnie, budy dla psów i wiaderka. Tradycja malowania chat powstała niewiele ponad 100 lat temu, a zapoczątkowała ją Felicja Curyłowa, uznana artystka ludowa. Osoby, które zdecydują się na zwiedzanie Zalipia, powinny odwiedzić również Zagrodę Trójniaków oraz Dom Malarek.


Konkurs palm wielkanocnych

Lipnica Murowana to niewielka wieś, która zachowała średniowieczną zabudowę. Wieś leży na Małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej i słynie z tego, że co roku odbywa się tutaj konkurs palm wielkanocnych. Niedziela Palmowa jest tutaj obchodzona wyjątkowo hucznie, a wielu turystów przybywa, by podziwiać okazałe palmy. W 2018 roku najdłuższa palma miała 32 metry. Aby wziąć udział w tym nietypowym konkursie, należy wykonać palmę tylko i wyłącznie z naturalnych materiałów takich jak wiklina, drewno, bibuła czy papier. W tym roku w czasie święta można było podziwiać ponad 50 palm.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.