Mity związane ze studiowaniem
Jeszcze kilka lat temu wielu rodziców i nauczycieli przekonywało młodzież o tym, że bez studiów nie można niczego osiągnąć. Jak widać, sytuacja na rynku pracy uświadomiła społeczeństwu, że nie papierek się liczy, a praktyczne umiejętności. Dlatego też osoby, które stoją przed wyborem swojej drogi życiowej, nie powinny wierzyć tym, którzy próbują im wmówić, że lepiej skończyć byle jakie studia niż żadnych. Tak samo, musimy się przygotować na to, że studiowanie niekoniecznie jest tożsame z rozwijaniem swoich pasji, bo bardzo często studenci są zdziwieni ilością zajęć teoretycznych. Niestety, w obecnych czasach studia nie są już na takim poziomie jak kilkadziesiąt lat temu. Jeśli na poważnie myślimy o swojej przyszłości, to z całą pewnością nie powinniśmy ulegać namowom kolegów czy rodziców.
Nad czym, trzeba się zastanowić, wybierając kierunek studiów?
Wielu młodych ludzi ma tutaj spore wątpliwości. Aby nie żałować po latach swojej decyzji, musimy przeanalizować wiele spraw. Jeśli myślimy o tym, aby po studiach mieszkać nadal w rodzinnej miejscowości i szukać pracy w Tarnowie, to trzeba poznać lokalny rynek pracy i dowiedzieć się jakie inwestycje są planowane. Liczy się znajomość gospodarki i przyszłościowe myślenie.
Naturalnie należy też ocenić swoje predyspozycje techniczne i kompetencje miękkie, a także sprawdzić, jakie są średnie zarobki w interesującej nas branży. Jeśli chcesz szybko znaleźć pracę po studiach, to musisz sięgnąć po barometr zawodów. Istnieją także badania, których celem jest weryfikowanie losów absolwentów uczelni wyższych. Jeżeli wybierasz studia, to zwróć uwagę także na to, czy po danym kierunku będzie łatwo się ewentualnie przekwalifikować, i jak długo zajmuje osiągnięcie pełnych uprawnień. Jak wiadomo, w zawodach takich jak np. prawnik czy lekarz, nauka i praktyki są realizowane w niestandardowym wymiarze czasu.