Polski Biegun Ciepła

ciekawostki o Tarnowie

Tarnów nazywany jest Polskim Biegunem Ciepła. To miano zostało przyznane miastu w 2000 roku przez Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej.

Polski Biegun Ciepła wziął się od średniej rocznej temperatury panującej w Tarnowie. Okazało się, że jest to najcieplejszy punkt na mapie Polski. Średnia roczna temperatura w mieście to 8,8 stopnia Celsjusza.

Dzięki tej ciekawostce miasto zyskało marketingowo. Od tej pory miano Polskiego Bieguna Ciepła przylgnęło do Tarnowa na stałe.

Jeśli zatem ktoś nie lubi zimy, może śmiało udać się do Tarnowa. Nawet nie do końca o temperaturę w tym wszystkim chodzi. Ważny jest tutaj okres wegetacyjny, który wynosi od 225 do 230 dni.

Jak zbadano, w Tarnowie średnia dobowa temperatura, wynosi 15 stopni w ciągu mniej więcej 114-118 dni. Jak policzono, występuje tu także 55 bezchmurnych dni.

Swój ciepły klimat miasto zawdzięcza położeniu na Przedgórzu Karpackim. W XIX wieku bardzo dobrze z wyjątkowych walorów miejsca zdawali sobie sprawę członkowie rodziny Sanguszków. Wykorzystując ciepły klimat panujący w Tarnowie, hodowali egzotyczne rośliny oraz winorośl. Do dziś właśnie Park Sanguszków pozostaje najcieplejszym, najbardziej nasłonecznionym miejscem w Tarnowie.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.